XXIV International Workshop on Water Waves and Floating Bodies

April 19-22, 2009

 
 

Workshop Programme


Sunday 19th April 2009

8.00-8.50 Breakfast

9.00-10.00 Registration

10.00-12.00 Excursion around Zelenogorsk

12.00-13.00 Registration

13.00-14.00 Lunch

14.00-14.25 Introduction, welcome

Session 1 Chair: Y. Kim

14.25-14.50 Grue, J. Modifications to the interfacial wave field moving over variable bottom topography in three dimensions

14.50-15.15 Gang, W., Xiao-bing, S., Xian-qi, Z Comments on no definitive trend for the amplitude of the transverse waves generated by a moving body in a two-layer fluid of finite depth

15.15-15.40 Bulatov, V.V., Vladimirov, Yu.V. Non-harmonic internal gravity wave packets in stratified media

15.40-16.00 Coffee Break

Session 2 Chair: W.Y. Duan

16.00-16.25 Eatock Taylor, R., Taylor, P.H., Drake, K.R. Tank wall reflections in transient testing

16.25-16.50 Molin, B., Lecuyer, B., Remy, F. Hydrodynamic modeling of partial dikes

16.50-17.15 Farley, F.J.M., Chaplin, J.R., Hearn, G.E., Rainey, R.C.T. Persistent modes for water waves and a bulge tube in a narrow channel

17.15-17.30 Coffee Break

Session 3 Chair: J .Grue

17.30-17.55 Delhommeau, G., Noblesse, F., Yang, C. Highly simplified Green function for steady flow about a ship

17.55-18.20 Chen, X.B., Lu, D.Q. Time-harmonic ship waves with the effect of surface tension and fluid viscosity

18.20-18.45 Greco, M., Bouscasse, B., Colicchio, G., Lugni, C. Weakly-nonlinear seakeeping model: regular/irregular wave interaction with a ship without/with forward speed

19.00 Welcome party

Monday 20th April 2009

8.00-8.50 Breakfast

Session 4 Chair: J.N. Newman

8.50-9.15 Faltinsen, O.M., Timokha, A. Analytically-based solutions for linear sloshing

9.15-9.40 Lin, F., Ge, C., Li, E. Computation of sloshing loads by velocity potential analysis and CFD modeling

9.40-10.05 Kulczycki, T., Kuznetsov, N. High spots of the free surface for the fundamental sloshing mode

10.05-10.20 Coffee Break

Session 5 Chair: E. Campana

10.20-10.45 Abrahamsen, B.C., Faltinsen, O.M. Decay of air cavity slamming pressure oscillations during sloshing at high fillings

10.45-11.10 Iafrati, A. Air entrainment and degassing process in breaking waves

11.10-11.35 Afanasiev, K., Rein, . Numerical simulation of the dam break problem by general natural element method

11.35-11.50 Coffee Break

Session 6 Chair: O.M. Faltinsen

11.50-12.15 Yoon, B.S., Semenov, Y.A. Flow separation at the initial stage of the oblique water entry of a wedge

12.15-12.40 Xu, G.D., Duan, W.Y., Wu, G.X. Time domain simulation of water entry of twin wedges through free fall motion

12.40-13.05 Halbout, S., Malleron, N., Remy, F., Scolan, Y.-M. Impact of inflated structures on a liquid free surface

13.05-14.00 Lunch

Session 7 Chair: T.I. Khabakhpasheva

14.00-14.25 Meylan, M.H., Tomic, M. Resonances and the approximation of wave forcing for elastic floating bodies

14.25-14.50 Bennetts, L.G., Williams, T.D., Squire, V.A. An approximation to wave scattering by an ice polynya

14.50-15.15 Bonnefoy, F., Meylan, M., Ferrant, P. Non-linear higher order spectral solution of a moving load on a floating ice sheet

15.15-15.40 Sturova, I.V. Nonlinear hydroelasticity of a plate floating on shallow water of variable depth

15.40-16.00 Coffee Break

Session 8 Chair: X.B. Chen

16.00-16.25 Checherin, I., Pustoshny, A. On the estimation of wash effect of ship waves system

16.25-16.50 Westphalen, J., Greaves, D., Williams, C., Drake, K., Taylor, P. Numerical simulation of an oscillating cone at the water surface using computational fluid dynamics

16.50-17.15 Ermanyuk, E.V., Gavrilov, N.V., Kostomakha, V.A. Impact of a circular disk with flat, concave and convex bottom on shallow water

17.15-17.40 Colicchio, G., Greco, M., Miozzi, M., Lugni, C. Experimental and numerical investigation of the water-entry and water-exit of a circular cylinder

17.50 Meeting of the Workshop Committee

19.00 Dinner

Tuesday 21st April 2009

8.00-8.50 Breakfast

Session 9 Chair: N.G. Kuznetsov

8.50-9.15 Dobrokhotov, S. Complete and explicit asymptotics of solutions to the linearized shallow water equations generated by localized perturbations

9.15-9.40 Porter, R., Evans, D.V. Estimation of wall effects on floating cylinders

9.40-10.05 Voisin, B. Added mass for wave motion in density-stratified fluids

10.05-10.20 Coffee Break

Session 10 Chair: I.V. Sturova

10.20-10.45 Andronov A.N. On the stability of bifurcating solutions in some problems about capillary-gravity waves

10.45-11.10 Evans, D.V., Peter, M.A. Reflection of water waves by a submerged horizontal porous plate

11.10-11.35 Motygin, O.V., McIver, P. Trapping of gravity-capillary water waves by submerged obstacles

11.35-11.50 Coffee Break

Session 11 Chair: B. Molin

11.50-12.15 Kim, Y., Kim, K.H., Kim, Y.H. Linear and nonlinear springing analyses in time domain using a fully coupled BEM-FEM

12.15-12.40 Malenica, S., Molin, B., Tuitman, J.T., Bigot, F., Senjanovic, I. Some aspects of hydrostatic restoring for elastic bodies

12.40-13.05 Ten, I., Korobkin, A. Interaction of elastic structure with non-uniformly aerated fluid

13.05 14.00 Lunch

Session 12 Chair: D.K.P. Yue

14.00-14.25 Ferreira, M.D., Newman, J.N. Diffraction effects and ship motions on an artificial seabed

14.25-14.50 Avni, R., Toledo, Y., Agnon, Y. Linear and nonlinear complementary mild slope equations

14.50-15.15 Aubault, A., Yeung, R.W. Multi-hull interference wave-resistance in finite-depth waters

15.15-15.40 Noblesse, F., Delhommeau, G., Yang, C. Bow waves of a family of fine ruled ship hulls with rake and flare

15.40-16.05 Alam, M.-R., Mei, C.C. Ships advancing near the critical speed in a shallow channel with a randomly uneven bed

16.05-16.35 Coffee Break

Session 13 Chair: Y. Agnon

16.35-17.00 Hara, T., Kukulka, T. Wave spectrum and breaking wave statistics of growing and mature seas

17.00-17.25 Yan, H., Liu, Y., Yue, D.K.P. Water surface impact of axisymmetric bodies

17.25-17.50 Oh, S.H., Kwon, S.H., Chung, J.Y. A close look at air pocket evolution in flat impact

17.50-18.15 Joncquez, S.A.G., Bingham, H.B., Andersen, P. A comparison of methods for computing the added resistance of ships using a high-order BEM

18.15-18.40 Aranha, J.A.P. Asymptotic approximation of the flow around a slender cylinder: the Ginzburg-Landau equation

19.00 Banquet

Wednesday 22nd April 2009

8.00-8.50 Breakfast

Session 14 Chair: D.V. Evans

8.50-9.15 Zhao, B.B., Duan, W.Y., Chen, X.B., Webster, W.C. Tsunamis simulations by using Green-Naghdi theory

9.15-9.40 Kimmoun, O., Scolan, Y.-M. Generation of focalized wave packet

9.40-10.05 Duan, W.Y., Zhang, T.Y. Non-reflecting simulation for fully-nonlinear irregular wave radiation

10.05-10.30 Dingemans, M.W., Klopman, G. Effects of normalisation and mild-slope approximation on wave reflection by bathymetry in a Hamiltonian wave model

10.30-10.50 Coffee Break

Session 15 Chair: R. Eatock Taylor

10.50-11.15 Chatjigeorgiou, I.K., Mavrakos, S.A. Hydrodynamic diffraction by multiple elliptical cylinders

11.15-11.40 Engsig-Karup, A.P., Bingham, H.B. Boundary-fitted solutions for 3D nonlinear water wave-structure interaction

11.40-12.05 Teng, B., Gou, Y. A time-domain model of internal wave diffraction from a 3D body in a two-layer fluid

12.05-12.30 Peter, M.A., Meylan, M.H. Water-wave scattering by vast fields of bodies such as ice floes in the Marginal Ice Zone

12.30 Closing Workshop

13.00-14.00 Lunch

14.00 Tour to the Krylov Shipbuilding Institute

         Transfers to the airport and Saint- Petersburg